תרפיה מוכוונת התמקדות (Focusing oriented therapy) הוא תהליך של טיפול שבו לטכניקת ההתמקדות יש מקום מרכזי. למעשה יש כאן שילוב של תהליך טיפולי שלם, הכולל יצירת קשר משמעותי בין המטפל והמטופל, לבין למידה של טכניקת ההתמקדות והשימוש בה. בסופו של דבר הופכת ההתמקדות לכלי בידיו של המטופל ללא תלות במטפל.

ריפוי שמגיע מבפנים

המיוחד בתרפיה מוכוונת התמקדות הוא שהתהליך, הריפוי, מגיע ממש מתוכנו. בסוג הטיפול הזה לומד המטופל בהדרגה להקשיב פנימה, אל התחושות הגופניות שכולנו מכירים, וליצור עמן דיאלוג. מתוך הדיאלוג הזה מתחילה תנועה טבעית, אורגנית, של ריפוי. זה לא תמיד נעים וקל, ובוודאי שבדרך אנחנו פוגשים חוויות לא פשוטות ובאים במגע עם דברים שבדרך כלל אנחנו משתדלים להימנע מהם. אבל גם אז זה מרגיש נכון, מרפא, צומח. ההנחה העמוקה היא, שיש לאורגניזם שלנו נטייה טבעית לרפא את עצמו ולצמוח בכל המישורים, ושאם נאפשר לו את התנועה הטבעית שלו, היא אכן תתרחש ותוביל אותנו למקום המדויק ביותר עבורנו.

ללמוד לקבל את עצמנו

לב ליבו של התהליך הזה הוא ללמוד כיצד לפגוש את כל מה שעולה בתוכנו מתוך מקום של אפשור וקבלה. וזה כלל אינו מובן מאיליו. בדרך כלל אנחנו נוטים, באופן טבעי, לנסות לשנות בעצמנו חלקים שאינם נראים לנו ושאיננו אוהבים. אנחנו מנסים לא להרגיש רגשות לא נעימים. אנחנו מלאים בביקורת על עצמנו, ונראה לנו שללא הביקורת הזו לא נהיה לעולם בני-אדם ראויים. בתרפיה מוכוונת ההתמקדות אנחנו מגלים משהו אחר. אנחנו לומדים להתייחס באמפתיה אל כל החלקים שלנו, לומדים להתרכך למקומות שקשים לנו, להכיל רגשות שהיו קודם לכן מאיימים. ואז, להפתעתנו, מתגלה לנו שדווקא הקבלה העצמית היא זו שמאפשרת לשינוי להתרחש.

יחסים מרפאים

כדי שהיחסים שבין המטופל לבין עצמו ישתנו, ויהפכו ליחסים של קבלה ואפשור, חייבים גם היחסים בינו לבין המטפל להיות כאלה. תפקידו העיקרי של המטפל הוא לספק סביבה בטוחה, נטולת ביקורת וקשובה, שבה יכול התהליך להתרחש. כשמצליח המטפל ליצור יחסים כאלה עם המטופל, קיים סיכוי גבוהה שיחס זה יחלחל ליחסים שבין המטופל לעולמו הפנימי. זהו תהליך הדרגתי ועדין, אבל כשהוא קורה השפעתו עלינו עמוקה מאוד.

הטיפול שייך למטופל

אחד הדברים היפים בתהליך של התרפיה מוכוונת ההתמקדות הוא, שהמטופל מרגיש שהצלחת הטיפול נעוצה קודם כל בו עצמו. נכון שהמטפל מספק את התנאים והסביבה, אבל התהליך מגיע, כאמור, מתוך המטופל. כשאנחנו מבינים את זה אנחנו גם מבינים שאיננו תלויים באף אחד בתהליך הצמיחה והריפוי שלנו. תמיד טוב לקבל עזרה ותמיכה, וזה נכון כמעט בכל דבר בחיים, אבל זה ברור שהכוח, הכיוון והיכולת לצמוח מגיעה מתוכי ולא מדמות חיצונית כזאת או אחרת. ההבנה הזו היא אחד הנכסים החזקים שיכולים להיות לנו בכל תחומי החיים.