טיפול אישי

טיפול אישי הוא תהליך שבו ניתנת לנו הזדמנות להתבוננות מעמיקה בעצמנו, בחיינו, ברגשות שלנו, במערכות היחסים שלנו. כולנו צריכים ריפוי, כך אני מאמין. בכל אחד מאיתנו חי הילד או הילדה מפעם. הילד שנפגע, שלמד להתגונן. הוא תמיד למד ופיתח מנגנונים של הישרדות רגשית: להשתיק את עצמו, להתקשח, לפחד, להסתדר לבד, לתקוף, להיסגר, לוותר על עצמו וכן הלאה. המנגנונים האלה פועלים בתוכנו גם היום, ולא משנה כמה בוגרים, מתפקדים או מצליחים אנחנו. ומשהו בנו יודע שזה כך, משהו בנו מרגיש את החוסר, את העצב, את הכאב המודע יותר או פחות, ומשהו בנו יודע על המחירים שאנחנו משלמים.

לאן זה מוביל?

מה מאפשרת לנו ההכרות העמוקה עם עצמנו? האם זה בכלל עוזר במשהו? אני חושב שהיום, אחרי שנים לא מעטות של עבודה עם עצמי ועם אחרים אני יכול להגיד שכן, זה עוזר. ההיכרות שלנו עם המניעים העמוקים והנסתרים שלנו מאפשרת יותר חופש תמרון. כל מה שפועל במחשכים למעשה שולט בנו, וכאשר הוא יוצא לאור, ניתן להתחיל להיות אתו בדיאלוג. אין פה קסמים. אם אני מגלה בתוכי פחדים נסתרים שהגבילו את חיי עד כה, ברור שהם אינם נעלמים מעצם חשיפתם. אבל לאט לאט, ובקצב שונה מאדם לאדם, מתחיל כמו משא ומן עם הפחדים האלה. המודעות להשפעה שלהם הולכת וגדלה, ופתאום, לרגעים, מופיעות אפשרויות חדשות, אפשרויות שבהדרגה תופסות יותר ויותר מקום והופכות להיות חלק מהחיים, ולבסוף אולי אפילו להיות החלק המרכזי בחוויה שלי. אין זה אומר שהפחדים חלפו כליל. יתכן שהם עדיין שם, אבל בפרופורציה אחרת לגמרי, מוכרים, ויותר לא קובעים כיצד יראו חיי.

תהליך של הרפיה

אני מאמין שהכיוון העיקרי של תהליך נכון הוא תהליך של הרפיה, של התרככות. הגענו לעולם כיצורים רכים מאוד ופתוחים מאוד. יותר מדי, כנראה, עבור העולם שלתוכו הגחנו. אפילו אם הסביבה ההורית שאליה נקלענו הייתה ממש מוצלחת (וכמה ברי מזל כאלה יש ביננו, בכנות…?), עדיין היינו צריכים לפתח מנגנוני הגנה נוקשים כדי לשרוד מבחינה רגשית. מכיוון שרוב רובנו גם גדלנו בתנאים שיצרו קשיים וטראומות ברמות שונות, הרי שהמנגנונים האלה הפכו להיות נוקשים במיוחד כדי להגן עלינו. כמבוגרים התהליך שלנו, אם אנחנו בוחרים בו כמובן, הוא להתרכך. להמס בהדרגה את המנגנונים הנוקשים, שגם מפרידים ומנתקים אותנו ממגע וקשר מלא עם אנשים אחרים, עם העולם ועם החיים שלנו.

זה תמיד בתוך קשר

זה היה בתוך קשר כשלמדנו להתגונן ולהסגר, ובתוך קשר אנחנו נרפאים ולומדים להרפות. לתפיסתי מהותו של כל טיפול הוא הקשר. לתהליך של יצירת הקשר יש תפקיד מרפא בפני עצמו. היצירה של אמון, ביטחון ואינטימיות אינה מובנת מאיליו בכלל. כל הקשיים שבדרך מאפשרים לנו ללמוד על איך שאנחנו בקשר ולהעז ללכת אל מעבר למגבלות שלנו. אני מאמין שעמדתו של המטפל בקשר צריכה להיות עמדה אותנטית, אמתית ובגובה העניים. בדרך זו הקשר מרגיש אמתי וכל האפשרויות החדשות שנוצרות בתוכו מרגישות אמתיות וניתנות להעברה גם לקשרים אחרים בחיים. ובתוך הקשר הנכון נוצר גם קשר חדש בין המטופל לבין עצמו, עמדה חדשה של קבלה בלתי מותנית בינו לבינו. שם מתחיל הריפוי.