התמקדות היא אופן של דיאלוג עם עצמנו. סוג של הקשבה עדינה, מקבלת ובלתי שיפוטית אל ההתרחשות הפנימית שלנו. הקשבה שמאפשרת לתהליך של ריפוי וצמיחה לבוא מבפנים, באופן הכי אמתי ומדויק. מעבר לתחושות,למחשבות ולרגשות שאנחנו מכירים ישנו תמיד משהו נוסף, תחושה כזו שבגוף, כוללת יותר, פחות ברורה, אבל תמיד נמצאת שם. אנחנו קוראים לה "תחושה מורגשת".

לב ליבו של תהליך ההתמקדות הוא ללמוד לזהות את התחושה המורגשת ולבוא אתה במגע. ואז, להקשיב. ומתוך ההקשבה הזו נוצר דיאלוג, נוצר תהליך, שבו הפנים שלנו מבטא את עצמו, מוליך אותנו למקום חדש של הרגשה, הבנה והוויה. יוג'ין ג'נדלין, המנסח והמפתח הראשון של ההתמקדות, טוען שזהו תהליך טבעי, משהו שכולנו בעצם מכירים, אבל שרובנו שכחנו. הטכניקה של ההתמקדות רק מחזירה לנו את מה שבכל מקרה שייך לנו. לכשנזכרנו בה היא שלנו לתמיד ואיננו צריכים בהכרח למורה, למטפל

או למדריך כדי להפיק ממנה את מה שלו אנו זקוקים. אנו יכולים להשתמש בה לבדנו, או אם אפשר (וזה כמעט תמיד הכי מועיל) בעזרת אדם נוסף, אשר מכיר את התהליך ויודע להקשיב. יחד עם זאת ההתמקדות משתלבת מצוין בתוך תהליך של טיפול, ומכניסה אליו מימד ייחודי של עומק ועצמה. ההתמקדות גם משתלבת נפלא עם תהליכי יצירה וכתיבה, קבלת החלטות, פתרון קונפליקטים, תהליכים זוגיים ושיטות טיפול רבות ושונות.