?האם טיפול נפשי יכול לעזור לי

התלבטוית בפניה לטיפול

ההחלטה להתחיל טיפול היא החלטה חשובה שיכולה להשפיע רבות על איכות החיים של המטופל.  זוהי החלטה לא פשוטה שדורשת הכרה של האדם בקושיו ואמונה ביכולתו להיעזר וליצור שינוי. לעתים קרובות המחשבה בדבר פניה לטיפול מעוררת שאלות סביב  אפקטיביות הטיפול, זהות המטפל, גישת הטיפול, עלותו ומשכו. חוסר הכרות עם עולם הפסיכותרפיה והפנמת הדימוי של המטפל הנפשי כפי שמוצג בתרבות הפופולרית עלולים לעורר אצל המתלבטים חששות כבדים באשר לפנייה לטיפול. במידה והשאלות לא תקבלנה מענה הולם, החששות יהיו עוצמתיים ויקשו על הפנייה. אי לכך, חשוב שכל אדם המתלבט לגבי תחילת טיפול יקבל מידע מהימן בנושא, על מנת שיוכל לקבל את ההחלטה המתאימה לו.

האם טיפול נפשי באמת יעזור לי?

מחקרים רבים מצביעים על כך שכן, שטיפול נפשי מסייע לאנשים בהתמודדות עם הקשיים שבעטיים פנו, כמו גם מעלה את שביעות הרצון הכללית שלהם מחייהם. עם זאת, יעילות הטיפול אינה אחידה, ויש מטופלים שהטיפול יותר יעיל עבורם לעומת אחרים. הצלחת הטיפול תלויה בגורמים רבים כמו היכולת של המטופל להיעזר בתהליך, התאמת שיטת הטיפול לצרכי המטופל, מקצועיות המטפל, הקשר שנוצר בין המטפל למטופל ונסיבות חיים. במחקרים עדכניים נמצא שהנבא הטוב ביותר להצלחת הטיפול הוא הקשר הנוצר בין המטופל למטפל.

הצלחת הטיפול תלויה באופי המטרות הטיפוליות כפי שהוגדרו על ידי המטפל והמטופל . יש מקרים בהם הצלחת הטיפול תהיה העלמת הסימפטומים המטרידים גרידא, בעוד במקרים אחרים הצלחת הטיפול תהיה צמיחה אישית או שינוי עמוק אצל המטופל.

האם כל בעיה ניתנת לטיפול?

טיפול נפשי יעיל עבור מגוון קשיים אנושיים החל מהתלבטויות נקודתיות או מהותיות בנושא קריירה, זוגיות, הורות, זהות ומיניות, וכלה בהפרעות חרדה והתקפי פאניקה, ocd, הפרעות אכילה, פוביות, קשיים על רקע גופני ועוד. גישות טיפוליות שונות עשויות להתאים יותר מאחרות לטיפול בבעיות מסויימות. לכן, רצוי לקרוא על הגישות השונות ולבדוק מה מומלץ ולאיזו גישה יותר מתחברים. על אף השונות, כל טיפול נפשי אמור לתת מקום לחוויה האנושית ולסייע למטופל לקיים שיח אמיתי עם עצמו על הנושאים המטרידים אותו. בהתייעצות עם המטפל ניתן לשלב טיפולים נוספים כגון טיפול תרופתי או טכניקות פסיכו-פיזיולוגיות לצד הטיפול הנפשי.

כמה זמן הטיפול נמשך?

משך הטיפול איננו אחיד וקשה לתת אומדן לכמות הזמן הנדרשת על מנת שהטיפול יסתיים בהצלחה. גישות טיפוליות שונות מתייחסות למשך הטיפול בצורה אחרת. בטיפול קצר מועד, למשל, נהוג להגדיר מראש את כמות הפגישות הטיפוליות. טווח הפגישות נע בין פגישה אחת לבין פגישות לאורך חצי שנה, כאשר הנהוג הוא משך של 12 פגישות טיפוליות. לעומת כך, בטיפול ארוך טווח אין הגדרה של מספר הפגישות, ונהוג להפגש בתדירות חד שבועית בהתייחס להערכה על התקדמות הטיפול מדי מספר חודשים. הניסיון הטיפולי מראה, כי על מנת לאפשר למטופל לחוות תהליכים עמוקים יותר של שינוי וצמיחה, מעבר להעלמת הסימפטומים המטרידים, יש צורך במתן מרחב וזמן.

כמה זה עולה לי?

המחיר לשעת טיפול משתנה בהתאם לסטאטוס המטפל, הכשרתו, סוג הטיפול ומקום הטיפול. כמו בכל מקצוע, יש אפשרות לקבל טיפול באופן פרטי או דרך מרפאות ציבוריות בעלות מופחתת או בחינם, אבל פעמים רבות הקריטריונים לקבלה בשרות הציבורי הם נוקשים וההמתנה ארוכה. עם זאת, אנשים רבים מעדיפים לפנות לטיפול נפשי באופן פרטי מאחר ואין צורך בהמתנה ממושכת ויש יותר חופש בבחירת המטפל וסוג הטיפול. פנייה לטיפול נפשי פרטי כרוכה בהשקעה כספית גדולה, אבל במקרים רבים זו השקעה משתלמת.

ישנם מקרים שההתלבטות האם ללכת לטיפול נשענת בעיקר על הטיעון הכלכלי, למשל: "אין לי כסף לבזבז על טיפול". לעתים הטיעון הכלכלי משמש למתלבט תירוץ מדוע לא לקבל טיפול, כאשר יש חשש עמוק יותר להודות בצורך בעזרה, או לאפשר שינוי. חשוב שכל מי שמתלבט לגבי טיפול יבחן עם עצמו מה מונע ממנו לעשות זאת. במידה וישנה מוכנות אמיתית לטיפול אך יש מצוקה כספית ניתן לברר אודות מחירים מוזלים של מטפלים פרטיים או לפנות למרפאות ציבוריות.

איך אדע מי המטפל הנכון עבורי?

קשה לדעת מראש מי המטפל הנכון או המתאים. בדרך כלל מטופלים מגיעים לטיפול לאחר המלצה מאחרים או לאחר חיפוש באינטרנט. במפגש האמיתי חשוב שהמטופל יבדוק איך מרגיש לו הקשר עם המטפל. יש לזכור שהמפגשים הראשוניים עלולים להיות מביכים מעט לאור הסיטואציה החדשה והאינטימיות שנבנית, ושתהליך של יצירת קשר דורש זמן באופן טבעי. לכן, גם אם יש ספקות לגבי בחירת המטפל בתחילת טיפול, חשוב לתת הזדמנות וזמן ליצירת הקשר ולא לשפוט על פי פגישה אחת או שתיים. בתהליך טיפולי טוב המטופל אמור להרגיש בטחון, אמון, הבנה וקבלה. במידה ולא מרגישים כך עם המטפל חשוב לשתף אותו בכך, וכמובן שניתן ולגיטימי גם להחליף מטפל.

ואם את/ה זקוקים להתלבטות נוספת, צרו קשר ונדבר