איך להכיר בן זוג לחיים

להכיר מעל גיל 30

איך אפשר היום, בגיל כבר לא ממש צעיר, אחרי כל-כך הרבה ניסיונות כושלים, להכיר את בן הזוג שאתו אפשר לבנות חיים? אני חייב להגיד שזה באמת לא פשוט, ומהרבה סיבות. תחשבו רק על זה: אם אנחנו מעל גיל 30 אז סביר שהיו לנו לפחות שלוש, או חמש, או יותר, מערכות יחסים משמעותיות, או חצי משמעותיות. ומן הסתם יש סיכוי לא קטן שהיו עוד הרבה (לפעמים המון) מפגשים זוגיים פחות משמעותיים וכאלה ממש חד-פעמיים. איך זה מותיר אותנו? עם אילו משקעים?

למה דווקא הוא?

העובדה הזו מייצרת שני גורמים מאוד בעייתיים: ראשית, אחרי כלכך הרבה התנסויות, למה שנעצור דווקא מול מישהו מסוים? הרי כבר איבדנו את כל התמימות, והסיכוי שנתאהב במישהו באופן שמעוור את עיננו מספיק כדי לא להבחין בחסרונות שלו הוא לא ממש גדול. אז איך פתאום יקרה הנס הזה שנעצור בתוך קשר מסוים ונגיד שדווקא זה מכולם? ושנית, עוד יותר קשה מכך היא העובדה שאנחנו נושאים בתוכנו את כל החוויות הרגשיות הבעייתיות מהקשרים הקודמים. מצבי נטישה, בגידה, הפרת אמון, אכזבות, פגיעה, ואפילו ניצול לפעמים. ועם כל המטען הזה אנחנו מגיעים לתוך הניסיון ליצור קשר חדש. וזה מטורף – מה צריך לקרות כדי שכל הפחדים ירגעו? כדי שנוכל לתת שוב אמון לאחר שנפגענו כבר כמה וכמה פעמים? כדי שנפסיק לפרש את ההתנהגויות של בן הזוג החדש מתוך החוויות הקשות שעוררו אצלנו ההתנהגויות של בני-זוג קודמים? זה כל-כך סיזיפי! איך שמתחיל משהו חדש כל הפחדים עולים, אנחנו נהיים רגישים יתר על המידה, והאכזבה לא מאחרת לבוא, כי הרי ברור שתמיד יקרה משהו שילחץ חזק על אחד הכפתורים מפעם – ורוב הסיכויים שבנקודה הזו נוותר ולא נמשיך הלאה. ואם נרצה לסבך עוד יותר את המצב, אז רק צריך להזכיר שגם ההוא מהצד השני מגיע במצב דומה. אז איך יוצאים מזה?

לפתח את המודעות

יוצאים מזה ע"י פיתוח מודעות עמוקה וכנה לתהליכים הרגשיים שמפעילים אותנו. תהליכים רגשיים שממש לא התחילו עכשיו, או בקשר הקודם שנגמר לא טוב. אלה דפוסים עמוקים של הישרדות רגשית שאנחנו סוחבים איתנו ממזמן, מהבית. וככל שאנחנו מסוגלים לרדת יותר לעומקם, להחזירם למקום שאליו הם שייכים, כך אנחנו יכולים לחוש איזה מרחב של הכלה סביבם. מרחב שעשוי לאפשר לנו לא להגיב באופן אוטומטי ואינטנסיבי למצבים רגשיים שמהווים טריגר עבורנו. מרחב שאולי בתוכו נוכל לתת  סיכוי לקשר חדש.

כנסו כדי לקבל פרטים נוספים על סדנה ליצירת קשר זוגי